Zdrowsze  ziemniaki?.                                                                                   

        Tyle się pisze o zdrowiu, lekach, potrawach, a ja czasami się zastanawiam........  Prawie nikt [z tych których obserwowałem] nie potrafił prawidłowo ugotować ziemniaków [!?] .....          Ziemnaki w zupie mogą się rozgotować i  rozmemłać. Jako danie podstawowe już stanowczo nie. Musimy je tak gotować, aby zachowały jak najwięcej "dobroci" w środku, a jak najmniej, aby oddały do wody. Zauważyliście, że gotowane w łupinkach [w parownikach!] są wyjątkowo smaczne ? -Bo nie oddały dużo ze swojej zawartości. Spotkałem się z eksperymentami z kuchenką mikrofalową i folią -aby zachować jak najdoskonalszy smak ziemniaka. Ale to pominę. Spotkałem również -bardzo udane- eksperymenty : Gotowanie ziemniaków na parze [wyjątkowo smaczne!]..Tu też pominę temat. Pozostanę przy zwykłym gotowaniu. Ziemniaki jeśli musimy obierać [nieobierane nie tracą tak smaku]- obieramy jak najcieniej i przy tej czynności nie używamy wody [czesto widzę obierane - wrzucane do zimnej wody, w której się długo moczą , a to błąd]. Myjemy je dopiero przed samym wrzuceniem do garnka. Mycie powinno być szybkim spłukaniem ciepłą wodą.  Wcześniej...:   Szykujemy garnek o pojemności dobranej do ziemniaków t.zn. aby po zagotowaniu wody i osoleniu jej [jeśli solimy-to przed wrzuceniem ziemniaków] w tym garnku wrzucić ziemniaki [do wrzątku !- a nigdy do zimnej wody , bo ona wymywa sole mineralne] i aby to był garnek w miarę już wypełniony. Przykryć pokrywką.       Co do obierania - jeszcze....: Jeśli są zielone "zabarwienia", plamy należy je usunąć dokładnie. Spleśniałe wyrzucamy . Nawet jeśli spleśniały jest kawałek ziemniaka - cały ziemniak jest traktowany jako szkodliwy [pleśń ta posiada właściwości rakotwórcze]. Ziemniaki które na wiosnę puściły pędy...: Ja osobiście unikam.   Acha ......i jeszcze garnek...: Nie może być emalia obita [tak jak i nóż niepordzewiały!], a ja dodatkowo nie mam zaufania do aluminium [czy wiecie, że kwaśna kapusta wygotowywana w garnku aluminiowym potrafi wydzielić duże ilości niezdrowych  kwasów ?]..........   I to byłoby na tyle................. A jeśli okraszacie to masłem to pamiętajcie, że rozkłada się ono w temperaturze ok. 60 stopni. Dlatego masła nie powinniśmy podgrzewać mocniej. Można -robiąc jajecznicę-delikatnie "ściąć" ją na maśle,..........Ale już smażenie marchwi [i ziemniaków, ziemniaków !!!] na maśle jest niezdrowe.


                                                     Ciekawostka o ziemniaku.

             W kilku źródłach napotkałem się z radami, aby nadkwaśność żołądka leczyć wypijając na czczo sok z jednego średniego ziemniaka codziennie. Zastanawiałem się i w kontekście informacji np. o bakteriach Helicobacter Pylori , oraz informacji z netu o badaniach naukowców o ziemniaku [powodują iż pewne bakterie stają się neutralne dla organizmu] wydaje mi się to bardzo interesujące [wpływ soku ziemniaka na żołądek].....Pożyjemy zobaczymy...    Będę śledził wątek......... 


Z książki Jadwigi Górnickiej         Apteka Natury      Poradnik Zdrowia AWM 

Od strony 133 Dział: Ziemniak

 

     Właściwości lecznicze.

Ziemniak jest zdrowym produktem spożywczym, lekkostrawnym, zwłaszcza pieczony lub gotowany w mundurku. Dostarcza dużo energii[100g skrobi daje 360kal.] Mogą go spożywać diabetycy i otyli, jest powlekający. Sprzyja pracy jelit. Jest przeciw  wrzodowy. Ma właściwości gojące. Działa zmiękczająco. Uspokaja śluzówkę przewodu pokarmowego. Działa przeciwskurczowo i moczopędnie [ze względu na dużą zawartość potasu]. Pary ulatniające się podczas gotowania działają  korzystnie na drogi oddechowe.  Wzmacnia naczynia włosowate.

Działa przeciwnowotworowo. Hamuje rozwój grzybów i bakterii dzięki zawartości  glioalkaoidu - tomazyny oraz niszczy je. Działa korzystnie na nerki, rozpuszczając kamienie.  Wywar z obierzyn kartofli rozpuszcza wszelki złogi w nerkach. Poprawia stan ogólny chorych, cierpiących na odbijania, zgagi, mdłości, wymioty. Działa korzystnie na serce ze względu na zawartość rutyny. Ma właściwości przeciwszkorbutowe, zawiera dużo witaminy C. Leczy egzemę i inne choroby skórne. Tomatyna przeciwdziała rozszerzaniu się naczyń krwionośnych  , co ma znaczenie przy leczeniu alergii. Odgrywa rolę przy leczeniu obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Mączka ziemniaczana jest najczęstszym dodatkiem do różnych pigułek i tabletek. Jest również dobrym pudrem na poparzenia słoneczne. Dodana do kąpieli leczy świąd, wysypki, suche i mokre. Świeży sok z surowego ziemniaka leczy przewlekłą nadkwasotę, zaparcia, cuchnięcie z ust i różne formy niedomogów wątroby. Odwar z ziemniaków może być stosowany do leczniczych lewatyw odżywczych , np. z dodatkiem mleka w proszku, mielonego siemienia lnianego.  Właściwości lecznicze ziemniaka są znane od dawna medycynie ludowej wielu krajów na całym świecie.  Słynny dr Kneipp zalecał stosowanie papki z ziemniaków ugotowanych w mundurkach , ręcznie zmiażdżonych, bez grudek umieszczonych w woreczku z płótna jako okładów do uśmierzania bólów, skurczów w przewodzie pokarmowym ,przy opuchliznach, odwodnieniach, zwichnięciach, zapaleniach, osłabieniu gruczołów wydzielania wewnętrznego, katarze górnych dróg oddechowych, nieżycie przewodu pokarmowego, zapaleniu opłucnej, zapaleniu stawów, zapaleniu pochewki ścięgna, zapaleniu przymacicznym [parametrium], po obniżeniu temperatury, przy ischiasie, lumbago [postrzał] , zesztywniejącym zapaleniu stawów międzykręgowych, dnie, artretyzmie, czyrakach, zapaleniach skórnych i otyłości.

SPOSÓB UŻYCIA:

Na użytek wewnętrzny

Nalewka : 2 razy dziennie po 20 kropli na wodzie przed posiłkiem , lub po posiłku na dolegliwości żołądkowe.

Sok z surowego ziemniaka: Popijać po 1/2 szklanki 3 razy dziennie, 30 minut przed jedzeniem, przez miesiąc przy owrzodzeniu żołądka i dwunastnicy, przy cukrzycy. Można dodać trochę miodu, soku z marchwi, lub cytryny. Na inne schorzenia popijać 1/2 szklanki raz lub dwa razy dziennie.

Sałatka z ziemniaków z dodatkiem 50g oleju słonecznikowego. Zjadać przez 3 kolejne wieczory na pasożyty jelitowe.

Wywar z gotowanych obierek kartoflanych, pity przez pewien czas, rozpuszcza kamienie nerkowe, które składają się głównie z szczawianu wapnia nierozpuszczalnego w wodzie. Odkładaniu się w stawach nierozpuszczalnych w wodzie soli szczawianów wapnia przeciwdziałają potas i magnez, które rugują wapń , tworzą sole rozpuszczalne w wodzie. Tak więc potas i magnez działają przeciwartretycznie. Wiadomo, że woda z obierzyn kartoflanych rozpuszcza osad wapienny w garnku, oczyszcza szkło z plam, jak również powierzchnię posrebrzanych przedmiotów. Wywar z ziemniaków jest dobrym środkiem odżywczym w wyczerpaniu pochorobowym.

Recepta na leczenie lewatywą zapalenia płuc. Z trzech ziemniaków wyciąć oczka, nie obierać, pokroić w kostkę dodać 2 łyżki siemienia lnianego, jedną główkę czosnku, 5 szklanek wody, i gotować 20 minut. Soli nie dodawać. Z odwaru zrobić pacjentowi lewatywę raz dziennie przez kilka dni.

Sok wyciśnięty ze startego ziemniaka surowego. Pić 2 razy dziennie po 2 łyżki stołowe przed jedzeniem przy nadkwasocie, zaparciu, zgadze, cuchnięciu z ust i schorzeniach wątroby

Na użytek zewnętrzny.........................................[............]

.......................

Str 135

Trawienie ziemniaka  zaczyna się już w ustach, gdyż enzym ptialina zawarty w ślinie rozkłada skrobię , ale dzieje się tak , gdy w ustach nie ma jednocześnie białka, tłuszczu, lub węglowodanów. Zaleca się kartofle jadać osobno, gdyż w przeciwnym przypadku mózg nie przesyła rozkazów do ślinianek, aby wydzielały ptialinę. Ziemniaki można jadać z warzywami, ale nie należy ich jadać z owocami słodkimi. Ziemniaki zjadane wbrew tym zaleceniom zalegają długo w żołądku [do kilku dni] , powodując rozkład i nad-fermentację, co wywołuje mnóstwo chorób, np zaparcia, hemoroidy itp.

Przy codziennym spożywaniu 1-1.5 kg ziemniaków przez diabetyka , ustępują objawy chorobowe, jak cukromocz, wielomocz, nadmierne pragnienie. poprawia się ogólny stan zdrowia. Przyczynia się do tego duża zawartość potasu , magnezu, kwasów organicznych [cytrynowego, malinowego] które regulują równowagę kwasowo- zasadową krwi.

Kilkudniowa dieta ziemniaczana leczy ciężkie stany u chorych z zapaleniem nerek, z podwyższoną ilością mocznika i kreatyniny.

Po 5-dniowej diecie kartoflanej [piure, zupa kartoflana, ziemniaki pieczone, kluski kartoflane, placki kartoflane, kluski śląskie] obniżają się wartości mocznika i kreatyniny. Chory czuje się lepiej.

1kg ziemniaków dostarcza organizmowi 5g potasu, który reguluje przemianę wapniową , działając przeciwzapalnie. Enzym oksydaza  zawarty w ziemniaku ułatwia wiązanie wodoru z tlenem.

Ziemniak posiada aminokwasy egzogenne i częściowo endogenne, bogate w siarkę. Nadmiar związków siarki rozdyma czasem żołądek, toteż dzienne spożycie ziemniaków należy ograniczyć do 1/4 kg. Środkiem przeciw wrzodowym ziemniaka jest witamina U , która występuje również w soku surowej kapusty.